Pro muže je testosteron nezbytným hormonem k tomu, aby se udržovali ve fyzické kondici, aby si udrželi sexuální touhu a zabezpečili si vysokou kvalitu života. Testosteron je typ androgenu nebo mužského pohlavního hormonu. Je to primární pohlavní hormon, který se nachází v mužském těle a hraje klíčovou roli při kontrole mužských fyzických rysů, jakož i určitých aspektů sexuální touhy a sexuální výkonnosti. Pro muže je normální rozsah testosteronu 300 až 1 000 nanogramů na decilitr (ng/dl) krve nebo 10 až 35 nanomolů na litr (nmol/l). Pokud jsou vaše hladiny testosteronu pod tímto rozsahem, můžete trpět nízkou hladinou testosteronu. Pokud jsou vaše hladiny nad tímto rozsahem, může to signalizovat zdravotní problém, který způsobuje, že vaše tělo produkuje nadměrné množství testosteronu. Je normální, že hladina testosteronu během života kolísá. Faktory, jako je stárnutí, stejně jako váš životní styl, návyky a celkový zdravotní stav, mohou způsobit, že vaše produkce testosteronu se během určitých období zvýší nebo sníží. Níže uvádíme více informací o normálních hladinách testosteronu u mužů, jakož i o příznacích a příčinách nízké hladiny testosteronu. Vysvětlíme také, jak si můžete zkontrolovat hladinu testosteronu, jakož i to, co můžete udělat pro zvýšení produkce testosteronu, pokud jej máte nedostatek.
Normální hladiny testosteronu u mužů
Protože každý je jiný, neexistuje přesná „normální“ hladina testosteronu pro muže. Namísto toho normální hladiny testosteronu pro muže existují v určitém rozmezí. Většina laboratoří bude považovat vaše hladiny testosteronu za normální, pokud jsou mezi 300 a 1 000 nanogramy na decilitr krve (ng/dl). Některé laboratoře používají nanomoly místo nanogramů k měření hladin testosteronu. V tomto případě je normální rozsah 10 až 35 nanomolů na litr (nmol/l). Stojí za zmínku, že tyto rozsahy se mohou lišit od jedné laboratoře k druhé.
Jak zkontrolovat hladinu testosteronu?
Kontrola hladiny testosteronu je jednoduchý proces. Testosteron můžete zkontrolovat pomocí krevního testu zvaného test hladiny testosteronu. Během tohoto testu vám zdravotnický pracovník pomocí malé jehly odebere vzorek krve z žíly na ruce. Tento proces je rychlý a snadný, i když můžete pociťovat mírný pocit štípání, když se jehla zavádí a vytahuje. Vaše krev bude analyzována v laboratoři. Potom dostanete informace o hladinách testosteronu. Je důležité pochopit, že může existovat několik příznaků nízkého testosteronu, které jsou fyzické i nefyzické, a nejlepší způsob, jak zahájit proces, je prodiskutovat to se svým poskytovatelem zdravotní péče . Test hladiny testosteronu můžete nejlépe provést prostřednictvím svého poskytovatele zdravotní péče nebo kontaktováním laboratorního testovacího centra ve vaší oblasti.
Příznaky a příčiny nízkého testosteronu
Nízké hladiny testosteronu se často označují jako nízký testosteron, androgenní deficit, syndrom nedostatku testosteronu (TD) nebo hypogonadismus. Nízká hladina testosteronu může způsobit různé příznaky a může mít významný vliv na kvalitu vašeho života jako muže. Hladiny testosteronu pod 300 nanogramů na decilitr (ng/dl) se obecně považují za nízkou hladinu testosteronu. Pokud máte nízký testosteron, nemusíte si všimnout žádné příznaky.
Někteří muži s nízkou hladinou testosteronu mají zkušenosti:
- Snížená sexuální touha
- Potíže se spánkem včetně nespavosti
- Problémy s erekcí, včetně erektilní dysfunkce
- Snížená síla a svalová hmota
- Hromadění tělesného tuku
- Deprese a potíže se soustředěním
- Snížená hustota a pevnost kostí
- Nízký počet spermií
Pokud jste si všimli některého z těchto příznaků a myslíte si, že příčinou může být nízký testosteron, doporučujeme Vám, abyste si promluvili se svým poskytovatelem zdravotní péče o podstoupení testu hladiny testosteronu.
Příčiny nízkého testosteronu
K nižším hladinám testosteronu, než je normální, může přispět řada faktorů. Jedním ze společných faktorů je stárnutí. Počínaje přibližně 30. nebo 40. rokem života je poměrně běžné, že hladiny testosteronu časem pomalu klesají.
Mezi další faktory, které mohou způsobit nízkou hladinu testosteronu, patří:
- Obezita nebo velká nadváha,
- Nízká funkce štítné žlázy (hypotyreóza)
- Konzumace drog nebo alkoholu
- Vrozené vady, které ovlivňují reprodukční systém
- Použití některých léků, například léků pro chemoterapii
- Některé chirurgické zákroky, jako například určité typy operací mozku
- Poranění varlat nebo nemoci, jako je rakovina varlat
- Užívání léků zvyšujících výkonnost, jako jsou anabolické steroidy
- Mnoho nemocí a poruch, včetně hemochromatózy, nekontrolované cukrovky, selhání ledvin, obstrukčního spánkové apnoe a dalších
Nízká hladina testosteronu je léčitelná. Dále v článku uvádíme další informace o možnostech, které máte, pokud jsou vaše hladiny testosteronu nízké, včetně změn životního stylu a léků, které Vám pomohou s tímto problémem.
Jak zvýšit hladinu testosteronu
Existuje několik způsobů, jak zvýšit hladinu testosteronu. Pokud máte mírně nízký testosteron, možná se vám podaří dostat své hladiny do normálního rozsahu změnou životního stylu, stravování a návyků. Pokud máte velmi nízké hladiny testosteronu nebo pokud změny životního stylu nejsou účinné, možná budete muset užít léky ke zvýšení hladiny testosteronu.
Změny a doplňky životního stylu
Pokud jsou vaše hladiny testosteronu na spodní hranici normálního rozmezí, ale nejsou dostatečně nízké na to, abyste je považovali za klinicky nízký testosteron, možná se Vám podaří zvýšit hladinu testosteronu provedením určitých změn ve vašich návycích a životním stylu, mezi které patří:
- Zlepšení spánkových návyků. Vaše hladina testosteronu se zvyšuje, když spíte a klesá, když jste bdělí, takže zdravé spánkové návyky jsou důležité pro udržení normální hladiny testosteronu. Pokuste se dosáhnout nebo překročit doporučení CDC, nejméně sedm hodin spánku za jednu noc.
- Více cvičte. Pokud máte sedavý životní styl, více pohybu může pomoci zvýšit produkci testosteronu. Výzkum zjistil, že fyzická aktivita souvisí s vyšší hladinou testosteronu a jiných důležitých hormonů.
- Snížení stresu. Výzkum ukazuje, že vysoké hladiny kortizolu, hormonu, který vaše tělo produkuje jako součást své reakce na stres, jsou spojeny se sníženými hladinami testosteronu. Snažte se minimalizovat svůj stres, ať už pomocí relaxačních cvičení, nebo změnou aspektů svého života, které způsobují, že se v první řadě cítíte ve stresu.
- Máte-li nadváhu nebo obezitu, zkuste zhubnout. Obezita je úzce spojena s nízkým testosteronem u mužů, přičemž jedna studie publikovaná v roce 2014 zjistila, že obézní muži mají hladinu testosteronu o 40 až 50 % nižší jako muži v normálním rozmezí BMI. Máte-li nadváhu a hladiny testosteronu nižší než normální, pokuste se snížit svoji hmotnost.
Používejte vitamíny a doplňky ke zvýšení testosteronu. Některé doplňky, jako zinek, hořčík a vitamin D, mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu, pokud jej máte nedostatek.
Testosteronová substituční terapie
Pokud máte klinicky nízké hladiny testosteronu nebo výrazně nižší hladiny, než je norma pro Váš věk, Váš poskytovatel zdravotní péče Vám může navrhnout substituční léčbu testosteronem. Testosteronová substituční terapie zahrnuje použití uměle vytvořeného testosteronu ke zvýšení celkové hladiny testosteronu. Testosteron je dostupný v mnoha formách, jako transdermální náplast, lokální gel, tableta, implantát nebo jako injekce. Testosteronová substituční terapie funguje rychle a může poskytnout úlevu od mnoha příznaků nízké hladiny testosteronu. Obvykle je účinnější u mladších mužů s nízkou hladinou testosteronu, ačkoli může pomoci i starším mužům. Přestože substituční léčba testosteronem je účinná, má rizika a může způsobit vedlejší účinky.
Běžné vedlejší účinky testosteronové substituční terapie zahrnují:
- Problémy s cholesterolem
- Potíže se spánkem
- Problémy se srdcem
- Zvětšená prostata
- Neplodnost
- Krevní sraženiny
Před aplikací jakékoli léčby testosteronem Vám doporučujeme tyto problémy prodiskutovat se svým poskytovatelem zdravotní péče.
Na závěr o testosteronu
Testosteron u muže by měl být v hodnotách mezi 300 až 1 000 nanogramy na decilitr (ng/dl) nebo 10 až 35 nanomoly na litr (nmol/l), aby mohl být považován za klinicky normální. Pokud je váš testosteron pod normálním rozsahem, můžete mít nízkou hladinu testosteronu. Nejlepší je konzultovat to s lékařem, abyste se dozvěděli více o možných příčinách a léčbě, která Vám může pomoci. Je však ve Vašich rukou, abyste ovlivnili faktory, na které máte dosah, jako stravování nebo životní styl, neboť tyto faktory citelně přispívají ke zdravé hladině testosteronu. Pokud netrpíte nízkou hladinou testosteronu, ale chcete zpestřit svůj sexuální život, objednejte si generické produkty Viagry, Cialisu či Levitry online, rychle a jednoduše.